Dětský domov Brno, Jílová

příspěvková organizace

V roce 2019 jsme toho také zažili mnoho. Nejvíce nám však v paměti utkvěl pobyt u moře. A tak na něj zavzpomínáme.

Chorvatsko - Gradac 9.8. - 21.8. 2019

V červnu 2019 přišla do DD zajímavá nabídka – dovolená u moře. I když jsme plány na léto už měly, taková možnost se přece neodmítá. Začali jsme hned řešit, jak by se to dalo vše skloubit. A to víte, že to nakonec šlo :). A tak stojíme 9. 8. 2019 s velkými kufry před domovem plní napětí, očekávání i obav. Čekáme na autobus, ve kterém máme následně strávit dlouhou cestu. To nás trochu děsí. Po pár přestávkách se však začíná stmívat, autobus se zklidňuje a i když někteří tvrdí, že spát nebudou, za chvíli i na ně padá únava. Ani se nenadějeme a svítá. Autobus se pomalu probouzí a začíná se opět naplňovat napětím. Už tam budem? A konečně. Za okny autobusu vidíme moře. To je moře? Někteří jej vidí poprvé. A žasnou. Teto, a kde to moře končí? A ta voda je vážně slaná? Můžu ji ochutnat? Děti nás začínají bombardovat všemožnými otázkami. Cesta byla dobrá, a tak jsme přijeli dřív, než jsme předpokládali. Na ubytování musíme ještě počkat. A tak jdeme rovnou na pláž. Je brzké ráno, když poprvé zkoušíme mořskou vodu. Nadšení dětí je nepopsatelné. Dětská radost je prostě krásná. Dopoledne dovádíme v moři a čekáme na pokyny k ubytování. Po pár hodinách už se spíš válíme na pláži, jsme ze všeho už značně unaveni a rádi bychom viděli naše pokoje. Organizace kolem ubytování je zdlouhavá. Ale dočkali jsme se. Po obědě jsme se dostali na své pokojíčky a dáváme si šlofíka. Před 24 hodinami jsme ještě seděli doma a teď už za sebou máme tu dlouhou cestu, první koupání v moři, spoustu organizačních věcí a nekonečné čekání. A tak není divu, že ani děti neprotestují a jdou si odpočinout. Potřebují nabrat síly na velké dobrodružství, které je tu teprve čeká!!!

Druhý den se probouzíme do krásného slunného rána. Až moc slunného. Teploty dosahují bezmála 40 stupňů. Ze snídaně formou švédského stolu jsou děti nadšené. Chceme ochutnat všechno!! A tak u snídaně trávíme značnou část dopoledne. A pak už hurá k moři. Ve vodě jsou jako ve svém živlu, nemůžeme je dostat ven. Po obědě už se zase ptají, kdy půjdem. V poledních hodinách se je ale snažíme udržet na pokojích, protože sluníčko opravdu neúprosně pálí. A tak hrajeme různé hry.

Dalším velkým zážitkem byly večery. Děti nejsou zvyklé ponocovat. Ale večery venku se jim velmi líbili. V rámci ubytování byl pro děti připraven večerní program, který končil mnohdy až kolem 23. hodiny. Diskotéka v noci, pár kroků od pláže, co víc si přát. Děti se s nadšením zapojují do všech aktivit. A pak už hurá do postýlek, ať už se můžeme jít zase koupat.
Ale nejstarším se ještě spát nechce. A tak se vydáváme na večerní procházku po pláži. Jsou to těžko popsatelné vzpomínky. Je noc, ticho. Sedíme na pláži, koukáme do moře a povídáme si o životě. ‚A hele, padá hvězda. Tak to jsem ještě nikdy neviděla“. Hvězdy se odráží ve vodě a moře klidně šumí. Jsou to opravdu krásné okamžiky, na které nezapomeneme.

Po pár dnech už i náš nejmenší chápe rozdíl mezi mořem a bazénem. A tak se konečně od rána ptá, kdy už půjdeme do moříčka, místo předešlých otázek na bazén. Ve vodě už se „otrkal“ a ve vlnách se nám trochu ztrácí, což paní vedoucí značně znervózňuje. Marně se ho však snaží nalákat na deku. A to ještě neví, že ho starší děti za pár dnů naučí také skákat z mola!! Ostatní zlepšují své plavedovednosti a po pár dnech plaveme až k bójkám. I když někteří mají strach, že za bojkama plavou žraloci, a tak se drží radši u břehu :D.

A tak jde den po dni. Užíváme si klidných snídaní s výhledem na moře, ochutnáváme místní speciality (největší úspěch mají zmrzlinky :D), dovádíme v moři, hrajeme hry a večer se procházíme pod hvězdami.

Jeden večer se účastníme také plavby lodí a návštěvy nedalekého přístavu. Cesta se dětem moc líbí, stejně jako trhy a noční život. Zpět už jsme ale velmi unaveni a na lodi je také dost chladno. A tak nám děti usínají na klíně a těší se na ranní sluníčko.

No a po čtrnácti dnech je tu opět náš autobus. Ani se nám od moře nechce. Ale těšíme se na své kamarády a také na to, až si pořádně odpočineme a všem o našich zážitcích povyprávíme.
Za těch čtrnáct dnů jsme ztratili pár bot, potápěčské brýle, nějaké oblečení. Jo a dioptrické brýle se omylem spláchli do záchodu :D. Ale mnohem víc jsme toho získali :). Spooooustu zážitků, zkušeností, úsměvných historek a radosti. A protože jsou naše děti velmi společenské, tak si zde našli i přátele. Byla to prostě báječná dovolená :).

Zpět...