Dětský domov Brno, Jílová

příspěvková organizace

PRÁZDNINY NA CHATĚ KRISTÝNĚ

Letních prázdnin se děti jako každý rok nemohly dočkat. A není se čemu divit. Školní aktovky zavřou na dva měsíce do skříní a hurá za novým dobrodružstvím. Jedním z letošních letních pobytů byl i pobyt na chatě Kristýně.

Krásná příroda v Bílých Karpatech, chata uprostřed lesa, jen my a všude kolem klid a pohoda... Ale to předbíháme. Náš týdenní pobyt začíná v Brně. Snažíme se úsporně zabalit batohy, abychom s nimi náročnou cestu zvládli. Přemýšlíme, co opravdu potřebujeme a bez čeho se obejdeme. Naštěstí máme kolem sebe skvělé tety a strejdy, kteří nám pomůžou a do posledních míst ještě nacpou skvělou svačinu. Konečně vyrážíme. Se zážitky začínáme už ve vlaku.

Dospělý člověk si cestu vlakem často neužívá. Přemýšlí, co ještě neudělal, kde už měl být a proč má ten vlak zase zpoždění! To děti vidí takovou cestu úplně jinak. Bedlivě sledují, co se mihá za oknem i jak žije vlak uvnitř. Srny, koníci, les a potok, domy, stromy… Tolik zajímavostí a tolik otázek. Pan průvodčí rozdává dětské jízdenky a různí cestující se s dětmi pouští do řeči. Kam asi s tak velkými batohy jedete? Děti s radostí odpovídají, plni očekávání popisují své představy a jde vidět, že se opravdu těší.

Čeká nás ještě dlouhá, 5-ti kilometrová cesta k chatě. Děti ji ale zvládají bez problémů a po dorazení do cíle mají ještě dost energie prozkoumávat okolí. Na chatě je opravdu kouzelně. Děti najednou nepotřebují televize ani mobily. Vlastně nepotřebují skoro nic. Celé dny si hrají v potoce, pozorují broučky, staví lesní domečky, vyrábí udice z klacíků… Když jednou…

Potokem připluje láhev. To starý kapitán shání nové námořníky, kteří by pomohli s opravou lodě a objevením nového ostrova. Děti se každý den bez váhání pouští do úkolů, které jim kapitán dává. Společně vytváří krásnou loď, vlajku i stejnokroj. Prochází námořnickou zkouškou, vydávají se na moře a nakonec na ostrov opravdu doplují. A dokonce – měl by tu být poklad! Jenže nebyli na ostrově první. Poklad také hledají zlí piráti a tak je to všechno do posledního okamžiku napínavé – ale samozřejmě, jak už to bývá, vítězí dobro a to děti prokázali ve mnoha situacích.

Kromě skvělých her a aktivit je na chatě také spoustu času k povídání a rozjímání. Najednou neřešíme školu a každodenní povinnosti a máme prostor mluvit jen tak o životě, přírodě, lidech. Děti si velmi užívají přítomnosti dospělých, ale také sami sebe či sebe navzájem vidí najednou trochu jinak. S větším respektem a láskou. Každý večer usínáme u pohádky ze Země víl a tajně doufáme, že tyto okamžiky nikdy neskončí. Bohužel nic netrvá věčně a všichni víme, že se musíme tak či tak vrátit do Brna, ke svým povinnostem a úkolům. A tak po týdnu nasedáme zpět do toho vlaku k tomu milému panu průvodčímu. A znovu potkáváme skvělé lidi, kteří se zájmem dvě hodiny poslouchají krásné povídání našich dětí o tom, co během týdne prožili.

Děkujeme moc Hnutí Brontosaurus za poskytnutí ubytování na tak krásném místě a vedení dětského domova za možnost s dětmi tyto chvíle prožívat- jsou totiž k nezaplacení.

Teta Kristýna

Zpět...