Dětský domov Brno, Jílová

příspěvková organizace

MIKULČICE LÉTO 2023

4. - 11. 8. 2023
téma: cestování v čase

Tento rok jsme se na letní výpravu vydali do Mikulčic na nově opravenou klubovnu Brontosaurů, kterým moc děkujeme za tuto možnost. Krátce po příjezdu jsme objevili záhadný kožený kufr, ve kterém byl vzkaz od ředitele muzea Radovana, který nám napsal, že jeho muzeum vyhořelo a ztratily se vzácné artefakty, které ale už nejde nikde získat a musíme se proto vrátit v čase do dávných dob a tam tyto artefakty najít. Vyplnili jsme vstupní dotazníky, abychom se poznali navzájem a zahráli jsme si hru „hon na kamaráda“. Potom jsme si vyrobili oblečení na cestu, dostali jsme seznam ztracených artefaktů a čekali na další pokyny.

Navečer jsme zpozorovali, že se kousek od nás staví letní kino a dnes večer budou dávat pohádku Mimoni 2. A tak jsme si připravili popcorn a po setmění jsme se vydali na hřiště, kde jsme si užili tento jedinečný letní zážitek.

První den (sobota) jsme měli za úkol vydat se do Středověku pro královskou korunu. Vyrobili jsme si erby a hrady, zahráli jsme si na princezny a rytíře, změřili jsme síly v turnajích – šermování, lukostřelba, střílení z praku, uspořádali královský bál s oslavou jedenáctých narozenin Natálky. Natálka dostala výborný narozeninový dort a svojí návštěvou nás poctila i teta Věrka, která nám přivezla další dobroty a nejlepší nafukovací čelenky. Večer nás čekala odměna za splnění všech úkolů a získali jsme první artefakt.

Druhý den (neděle) jsme se vypravili do Egypta pro starodávnou amforu. Nejdřív jsme se proměnili v mumie a potom jsme si vyzkoušeli vyzdobit zdi uvnitř hrobky. Později nám byla doručena podivná zpráva napsaná v hieroglyfech, kterou jsme museli rozluštit a napsat pomocí hieroglyfů svoje jména. Navečer jsme se ještě vydali na procházku a nasbírali kamínky, které jsme měli za úkol hezky nazdobit a pomalovat. A večer se díky splnění všech úkolů objevil v kufru další artefakt – starodávná amfora.

Třetí den (pondělí) jsme po vyluštění tajenky zjistili, že se musíme vydat do Antického Řecka a Říma. Procvičili jsme si antické bohy a bohyně a po obědě nás čekaly Olympijské hry. Všechny disciplíny jsme museli plnit cestou do Lužic, kde jsme si v amfiteátru zahráli divadlo a pak proběhlo vyhlášení. Vrátili jsme se až pozdě večer, ale podařilo se nám vše splnit a získali jsme olympijské diplomy a třetí artefakt – sošku bohyně.

Čtvrtý den (úterý) bylo naším úkolem získat dinosauří vejce. Procvičili jsme si naše znalosti o dinosaurech a hned po obědě jsme odjeli vlakem do Hodonína, kde jsme navštívili solnou jeskyni, ve které bylo ukrytých několik dinosaurů a také vzkaz, že naše cesta má pokračovat do zoologické zahrady. V ZOO se nám nejvíc líbil krásný tygr, srandovní surikaty, ukřičení papoušci, krmení koz a samozřejmě opice. Cestou zpět jsme trochu zmokli, ale i tak jsme se v pořádku vrátili na klubovnu, kde jsme zjistili, že venku jsou poztrácená dinosauří vajíčka, která jsme museli všechna vysbírat. Posledním úkolem bylo vysvobodit dinosaury z ledu a tím byly úkoly splněny a získali jsme opravdové dinosauří vejce.

Pátý den (středa) jsme měli získat tomahawk. Nejprve jsme nevěděli, kam se máme vydat, ale po rozluštění další šifrované zprávy jsme zjistili, že tomahawky používali indiáni. Museli jsme otestovat, jestli umíme používat svoje smysly stejně jako indiáni. Poznávali jsme jídlo podle chuti se zavázanýma očima, hmatem jsme poznávali věci schované v krabici a zahráli jsme si i sluchové pexeso. Přijela nás navštívit Adélčina a Zuzančina babička, které nám zase přivezla sladkosti a potom jsme ji vzali na procházku po Mikulčicích, kde jsme jí ukázali nejlepší hřiště. Jenže najednou začalo pršet a museli jsme se rychle vrátit na klubovnu, cestou jsme pořádně zmokli, ale zato jsme si mohli zaskákat v obřích kalužích. Ve večerním dopise od Radovana byl vzkaz, že už máme jít do postele, takže jsme byli trochu zklamaní, ale v ložnici na nás k našemu překvapení čekal kufr, ve kterém byl další artefakt – tomahawk. I dnešní úkoly se nám tedy podařilo úspěšně splnit.

Šestý den (čtvrtek) se konečně udělalo krásné počasí a my jsme se dozvěděli, že nedaleko od nás je Slovanské hradiště, kde se vykopali různé zajímavé historické nálezy a právě tam jsme měli získat poslední artefakt. Vyráběli jsme z hlíny podobné nádoby, jaké našli archeologové při svých vykopávkách. Naučili jsme se orientovat v přírodě jako to uměli v dávných dobách Slované, pomalovali jsme se přírodními barvami a ozdobili tetováním a na závěr jsme si museli sami připravit večeři na ohni. Naštěstí jsme našli části receptu, které se nám podařilo správně seřadit a společnými silami jsme uvařili kotlíkový guláš, který všem moc chutnal. Večer jsme si ještě poseděli u táboráku a vypravili se na stezku odvahy ke kamenné mohyle, kde jsme našli poslední artefakt – starodávný náhrdelník.

V pátek už nás čekal odjezd domů, začali jsme pomalu balit a uklízet, ale Radovan nám poslal ještě poslední dopis, ve kterém nám děkoval za pomoc a záchranu zničených artefaktů z muzea a jako odměnu pro nás připravil stezku za pokladem. Po splnění posledních úkolů jsme naposled našli starý kufr, který byl tentokrát plný dárečků a dobrot. Měli jsme velkou radost a mohli jsme spokojení vyrazit zase domů.

Zpět...